Nu är det dags att nominera till årets kulturpris och söka kulturstipendium!

En pojke som spelar fiol.
I Åstorps kommun kan du nominera ett kulturpris eller ansöka om ett kulturstipendium.
Kulturpriset är till för personer, föreningar eller företag som under längre tid har gjort en värdefull insats för kulturlivet i Åstorps kommun.
Kulturstipendiet riktar sig till unga personer, fram till det år de fyller 25, som står i början av sin kulturella bana och är avsett att främja den enskildes utveckling inom det kulturella området.
—Vi har många väldigt duktiga kulturutövare i alla åldrar i kommunen. Det ska vi både belöna med vårt kulturpris och uppmuntra med vårt kulturstipendium, säger Chantal Kronberg Pusnik, kultursamordnare.
Både kulturpriset och kulturstipendiet är på 10 000kr och kan fördelas på flera kandidater. Nomineringen eller ansökan måste göras senast den 15 mars. Pris och stipendium utdelas under nationaldagsfirandet i Perslund.
Här kan du nominera någon till kulturpriset:
Här kan du ansöka om kulturstipendium: