Nya hastighetsgränser i Åstorp och Nyvång

Bild

Den 1 september 2026 införs nya hastighetsgränser på flera gator och vägar i Åstorp och Nyvång. Var uppmärksam på skyltningen och ändrade hastighetsgränser.

Förändringarna är en del av kommunens hastighetsplan och syftar till att skapa en säkrare och tryggare trafikmiljö, samtidigt som tillgänglighet och framkomlighet för alla trafikanter ska vara god.

De nya hastighetsbegränsningarna har tagits fram i samråd med bland annat Polisen och Trafikverket.

Hastighetsplan för Åstorps tätorter

Hastighetsplanen som blev antagen 2026 omfattar kommunens tätbebyggda områden i Åstorp, Nyvång, Hyllinge, Kärreberga, Kvidinge och Maglaby. Arbetet med att införa de nya hastighetsbegränsningarna i kommunen sker successivt. Först ut är Åstorp och Nyvång, där de nya hastighetsbegränsningarna börjar gälla den 1 september 2026.

Håll koll på skyltarna

Omskyltningen sker successivt, vilket innebär att hastighetsbegränsningarna kan förändras på olika platser vid olika tidpunkter. Som förare är det därför viktigt att alltid vara uppmärksam på vägmärken och följa den hastighetsgräns som gäller på platsen.

Gamla skyltar tas ner och ersätts med nya. Även om du känner till en väg sedan tidigare kan hastighetsbegränsningen ha ändrats.

Var rädd om dig själv och andra – håll hastigheten!

Prenumerera på nyheter från astorp.se

Hantera prenumeration
Senast ändrad • 2026-08-28

Kontakt