Åstorps kommun
Åstorp - Söderåsstaden
där människor och företag möts och växer

Frågor & svar

På denna sida har vi lagt upp de vanligaste frågorna och svaren. Hittar du inte svar på din fråga så maila oss gärna, fråga oss på Facebooklänk till annan webbplats, ring eller besök oss.




Jag vill studera, vem kontaktar jag?

Om du vill studera på  komvux, yrkesvux, SFI eller Introduktionsprogrammen eller söka till högskola/universitet
kontakta du en av våra studievägledare.

 Vem kan få busskort?

  • Du får busskort till och med vårterminen du fyller 20 år
  • Du skall studera på gymnasial utbildning på heltid
  • Du skall ha minst 6 km färdväg till skolan (enkel väg)
  • Du får inte ha inackorderingsbidrag

Kontakta receptionsvux@astorp.se

Vad är ett inackorderingsbidrag?

Det är ett bidrag för boende och hemresor som inte täcker hela kostnaden.


Vem kan få inackorderingsbidrag?

  • du får inackorderingsbidrag till och med vårterminen du fyller 20 år
  • går på en kommunal gymnasieskola och på grund av lång resväg måste bo på skolorten.

Hur ansöker jag om inackorderingsbidrag?

Kontakta vår studievägledare Malin Dahl för mer information. Tel: 042-641 41


Du som studerar på en friskola eller folkhögskola ansöker om inackorderingstillägg på CSN:s hemsidalänk till annan webbplats.

Senaste publiceringsdatum: 2019-09-09
Sök på hela astorp.se
Kontakt

Vuxenutbildningscentrum

042-64358

072-1529945

receptionvux@astorp.se

 

JiTegatan 1 (kartalänk till annan webbplats)
265 38 Åstorp


www.astorp.se/vuxlänk till annan webbplats

 

Vuxenutbildningscentrum på Facebook

Katrin Olsson

Rektor

042-643 56

katrin.olsson@astorp.se

 

Anders Holmkvist

Biträdande rektor

042-64140

anders.holmkvist@astorp.se

 

 Administration IM

Karl Vreman

042-643 58

karl.vreman@astorp.se

 

Administration Gruv/Gy/Sär

Marie Torshed

042-643 50

marie.torshed@astorp.se

 

Administration SFI

Marita Svenhugosdotter

042-643 53

marita.svenhugosdotter@edu.astorp.se

 

Administration ekonomi

Annica Lundahl Lundqvist

042-641 42

annica.lundahllundqvist@astorp.se

 

SYV KOMVUX

syvvux@astorp.se

 

SYV IM & SFI

042-64141

syvim@astorp.se

 

KAA

042-64352

jessica.yngvesson@edu.astorp.se

 

 

 

Annica Lundahl Lundqvist

Rektorsassistent

042-641 42

annica.lundahl-lundqvist@astorp.se

expeditionvux@astorp.se



Malin Dahl

SYV IM & SFI

042-641 41

syvim@astorp.se