Kvidinge skola fyller 70 år - kom och fira!

Kvidinge skola med ballonger där det står Kvidinge skola 70 år

Den 1 oktober fyller Kvidinge skola hela 70 år. Fredagen den 30 september bjuder vi därför in alla, unga som gamla, till ett firande på skolan med olika aktiviteter.

Kvidinge skola har varit viktig för orten i många år, och när skolan startade såg både skolbänkarna och undervisningen annorlunda ut. Den 30 september mellan 13.00 och 15.00 firas 70-årsjubileet med bland annat musikframträdande, berättelser om hur skolan var förr, utställning och fika.

–Att Kvidinge skolas jubileum skulle firas bestämde vi för mer än ett år sedan. Vi är verkligen stolta över vår skola och inte bara över just vår skola utan över skolan generellt. Den betyder så mycket för varje elev, för deras familjer och såklart för hela samhället. En så pigg 70-åring med anor från 50-talet som Kvidinge skola är vill vi därför ta chansen att fira med alla som vill. Jag vill också säga att vi är glada och stolta över våra elever och det jobb de lägger ner på sitt lärande, säger Bengt Schölander, rektor på Kvidinge skola, och fortsätter:

– I en tid där det skrivs och tycks så mycket om skolan vill jag visa upp en verksamhet som alla berörda kan vara tacksamma för. Vi gör det med tal, ballonger, musik och fika bland annat. Varmt välkomna!

Datum och tid: Fredagen den 30 september klockan 13.00-15.00

Plats: Norra Kyrkogatan 8, 265 71 Kvidinge

Program

13.00

 • Firandet börjar
 • Musikframträdande
 • Elever och lärare berättar om skolan 1952

13.20

 • Besök slöjdsalen som den var förr
 • Tipspromenad för barn och vuxna
 • Fika i matsalen
 • Utställning och bildspel
 • Besök ett klassrum som det var förr
 • Böcker till försäljning
 • Utelek med leksaker från förr

14.30

 • Musikframträdande
 • Avslutningstal
 • Brevduvor släpps ut

Prenumerera på nyheter från astorp.se

Hantera prenumeration
Senast ändrad • 2022-10-03

Kontakt