Är du Åstorps bästa poet? Nu startar dikttävling igen

Bild

I samband med Världspoesidagen den 21 mars bjuder Åstorps bibliotek in till dikt­tävlingen Åstorps bästa poet. Både barn och vuxna är välkomna att delta.

Tävlingen har genomförts tidigare i kommunen och startas nu upp igen för att väcka skrivlust och uppmärksamma poesin. Genom satsningen vill biblioteket inspirera fler att uttrycka sig i ord och upptäcka glädjen i att skriva.

Världspoesidagen infaller den 21 mars varje år och uppmärksammar poesin och berättandet världen över. På Åstorps bibliotek firas dagen med tillkännagivande av vinnaren i dikt­tävlingen, workshops och högläsning.

Lämna in din dikt senast 16 mars

Du kan lämna in din dikt till personalen på Åstorps bibliotek i informationsdisken eller skicka den via e-post. Märk bidraget med Åstorps bästa poet. En jury med koppling till litteratur och kultur utser vinnarna.

Den 21 mars tillkännages vinnaren på Åstorps bibliotek. Under dagen blir det även workshops och högläsning för den som vill fira Världspoesidagen tillsammans.

Så deltar du

Vem kan vara med: Barn och vuxna

Sista dag att lämna in bidrag: 16 mars

Lämna in: I informationsdisken på Åstorps bibliotek, Storgatan 28, eller via e-post till: biblioteket@astorp.se

Prenumerera på nyheter från astorp.se

Hantera prenumeration
Senast ändrad • 2026-02-18

Kontakt